Podział dóbr małżonków na żądanie
KODEKS RODZINNY | Wierzyciel nie może występować z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej, gdy małżonkowie są współdłużnikami oraz gdy chodzi o wierzytelność, która może zostać zaspokojona z majątku wspólnego. Łukasz Robaszkiewicz
Regułą w małżeństwie jest ustawowy ustrój wspólności majątkowej, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, obejmujący przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków. Do majątku wspólnego małżonków należą wszystkie składniki majątkowe, za wyjątkiem wskazanych w art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który to przepis określa majątek osobisty każdego z małżonków. Małżonkowie na skutek zgodnych oświadczeń, mogą poprzez umowę w formie aktu notarialnego wprowadzić umowny ustrój wspólności majątkowej, tj. wspólność może zostać rozszerzona lub ograniczona albo może zostać wprowadzony ustrój rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkową małżonkowie mogą wprowadzić również poprzez zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej przed zawarciem związku małżeńskiego, tzw. intercyza.
Uprawnienia wierzyciela
Zgodnie z art. 52 § 1a kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta